150 TL üzeri alışverişlerinizde KARGO BEDAVA! #Evde Kal
150 TL üzeri alışverişlerinizde KARGO BEDAVA! #Evde Kal
Sepetim 0,00 TL
BLOG
Yayın Tarihi : 14.06.2020 23:34 | Güncellenme Tarihi : 17.06.2020 19:52 | Sağlık Hijyen
Evde Organik Dezenfektan Üretimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evde Organik Dezenfektan Üretimi

 

Evde Dezenfektan Üretimi İhtiyacı

Yeni tip Koronavirüsü (Covid-19) salgını kişisel hijyene duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Öyle ki bu ihtiyaç sosyal yaşamın merkezine yerleşmiştir. Sosyal mesafe tabiri ile kişisel hijyen birbirini tamamlayan parçalar haline gelmiştir. Evde dezenfektan üretimi de bu noktada dikkat çeken başka bir konu olmuştur.

Hazır ürünlerin pek çok olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden insanlar evde organik dezenfektan yapmaya ilgi duymaktadır. Ayrıca ekonomik nedenler de bu konunun ilgili çekici olmasını sağlamıştır. Pek çok kişi sıkça tüketilen bu ürünü kendi çabaları ile üreterek tasarruf etmeyi amaçlamaktadır.

Evde bulunan veya kolayca elde edilen ürünlerle organik dezenfektan yapmak için bir kaç öneri sunacağız.

Evde Dezenfektan, Evde Dezenfektan Üretimi, Organik Dezenfektan, Evde Dezenfektan Üretimi, Evde Dezenfektan Yapımı

Evde Dezenfektan Yapımı

Evde dezenfektan hazırlama ile ilgili önerimiz şu şekildedir.

İlk tarifimiz için gerekli olan malzemeler;

- Limon,

- Sirke,

- Karbonat,

- Sprey kutusu(100ml)

1 yemek kaşığı limon ile 1 yemek kaşığı sirke boş sprey kutusuna konur. Üzerine 1 tatlı kaşığı karbonat eklenir. Kutunun geri kalan kısmına tamamı dolacak şekilde sıcak su eklenir. Kutumuz çalkalandıktan sonra kullanıma hazırdır.

Tarifi verilen ölçüler 100ml sprey kutusu için geçerlidir. Daha büyük kutularda dezenfektan yapmak isterseniz ölçüleri gerekli oranda arttırmanız gerekir.

İkinci tarif için gerekli olan malzemeler;

- Beyaz sirke,

- Lavanta yağı,

- Çay ağacı yağı,

2 çorba kaşığı beyaz sirke, yarım çay kaşığı lavanta yağı ve 3 damla çay ağacı yağı bir kaba konur. Üzerine 2 su bardağı sıcak su eklenir. İyice karıştırılır. Dezenfektan kullanıma haızırdır.

Üçüncü tarif için gerekli olan malzemeler;

- Sirke(tercihen ev yapımı)

- Boraks

- Tuz

2 yemek kaşığı sirke ile 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı boraks bir kaba konur. Üzerine 2 su bardağı sıcak su eklenir. Tüm bileşenler eriyinceye kadar karıştırılır. Karışım homojen hale geldiğinde kullanıma hazırdır.

Evde Dezenfektan Yapmanın Faydaları

Koronavirüsü ile mücadele kapsamında alınacak en önemli tedbir temastan kaçınmaktır. Günlük yaşamın her alanında virüsün elden ele taşınarak bulaştırılması engellenmeye çalışılmaktadır. Tüm işletmelerde ve ortak yaşam alanlarında dezenfektan kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

Ancak aşırı bir şekilde pek çok kimyasal ürüne temas etmek başka sorunları doğurabilir. Kısa ve uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilir. Cildimizin tahriş olmasından başlayarak daha büyük hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden evde organik dezenfektan üreterek kimyasal ürünlere maruz kalmaktan korunabiliriz.

Ayrıca bu ürünlerin içerisine uygun uçucu kokular(lavanta gibi) eklenerek güzel bir koku vermesi sağlanabilir. Evde dezenfektan yapmak ekonomik olarak da daha uygun olacaktır.

Dezenfektan Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağınız kişisel tedbirler Koronavirüsüne karşı korunmamız için çok önemlidir. Evde kendinizin üreteceği dezenfektanlar buna katkı sağlayacaktır.

Ancak göz ardı etmemeniz gereken noktalar vardır. Öncelikle dezenfektan yaparken kullanacağınız malzemelerin son kullanım tarihine dikkat etmelisiniz. Eğer bu ürünlerden birine karşı bile alerjiniz var ise kendi dezenfektanınızı yapmaktan vazgeçin.

Ayrıca kullanım sırasında beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanımı durdurun ve hekiminize başvurun. Çünkü her cildin hassasiyetleri farklı olabilir.

Benzer şekilde evde bakıma muhtaç olanların ve çocukların kullanımını gözlemleyin. Onlar da beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkması halinde dezenfektan kullanımını durdurun.  Evde organik dezenfektan üretiminin sağlığınızı tehdit etmesine izin vermeyin.

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et